Co to jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny w Polsce jest coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych ślubów religijnych, czy ślubów cywilnych.

Ślub humanistyczny w Polsce 16
Ślub humanistyczny w Polsce 17

6 różnic między ślubem humanistycznym a ślubem tradycyjnym.

 1. Pierwsza różnica, to taka, że ślub humanistyczny nie ma skutków prawnych. Ślub taki ma jedynie wymiar społeczny, po jego zawarciu wg. prawa nadal jesteście Panną i Kawalerem. Sposobem na to, jest przed ceremonią humanistyczną wzięcie ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego. A może uda Wam się połączyć obie ceremonie w jednym czasie?
 2. W związku z tym, że ślub humanistyczny ma jedynie wymiar społeczny, jest to idealne rozwiązanie dla osób tej samej płci. W obecnym czasie, w Polsce jest to jedyna dostępna forma ślubu dla par jednopłciowych.
 3. Dowolność w wyborze miejsca i formy ślubu. Marzy Ci się ślub na plaży, w lesie czy na szczycie góry? Nie ma problemu! Chcecie ceremonii w stylu fantasy czy cosplay? Tutaj możecie zrealizować swoje najbardziej szalone i niekonwencjonalne pomysły!
 4. Własna przysięga. Marzy Ci się przysięga rodem z amerykańskiego filmu romantycznego? Dlaczego nie? Możecie napisać własną przysięgę, dzięki której wyznacie swoją miłość w słowach, które najlepiej ją wyrażą, które najbardziej wzruszą Ciebie i Twojego partnera.
 5. W ślubie humanistycznym nacisk nie jest kładziony na kwestiach formalnych, ale na potrzeby pary, ich pragnieniach, miłości i ich historii. Jest to najbardziej spersonalizowana forma ślubu.
 6. Napisana przez małżonków przysięga, historia pary opowiedziana przez mistrza ceremonii wywołuje wielkie emocje i ogromne wzruszenie u małżonków i u zaproszonych przez nich gości.
Ślub humanistyczny w Polsce 18
Ślub humanistyczny w Polsce 19
Ślub humanistyczny w Polsce 20

Czy ślub humanistyczny jest dobrym pomysłem?

Ślub marzeń

Jak wspominaliśmy, ślub humanistyczny nie ma skutków prawnych. Jest uroczystość dla Was i Waszych najbliższych. Jednak jest to idealny pomysł, gdy dla Was ceremonia kościelna czy cywilna jest daleka od ideału i chcecie przeżyć ten wyjątkowy dzień tak jak sobie to wymarzyliście.

Przed ślubem humanistycznym możecie wziąć ślub cywilny bądź konkordatowy. Można również ślub humanistyczny połączyć ze ślubem cywilnym. Jest to sposób na skutki prawne małżeństwa.

Planując ślub humanistyczny, możecie wybrać dowolne miejsce i dowolny styl ceremonii. Marzycie o ślubu na plaży, w lesie czy na szczycie góry? Chcecie wziąć ślub w strojach z gwiezdnych wojen lub w stylu Harrego Pottera? Nie ma problemu!

Ślub humanistyczny w Polsce 21
Ślub humanistyczny w Polsce 22
Ślub humanistyczny w Polsce 23

Ślub humanistyczny w Polsce dla Par tej samej płci

Jeżeli jesteście parą tej samej płci, to ślub humanistyczny jest dla Was jedyną formą ślubu dostępną w Polsce. Możecie swobodnie ślubować swoją miłość przed swoją rodziną i przyjaciółmi.

Ślub dla Pary wyznającej różne religie

Zorganizowanie tradycyjnego ślubu dla Par wyznających inne religie jest bardzo trudny lub niemożliwy do zrealizowania wybierając ślub tradycyjny. W ceremonii humanistycznej możecie połączyć Wasze tradycje i symbole.

Wyraź swoją miłość

Nie ma nic bardziej wzruszającego i emocjonalnego niż moment gdy dwoje zakochanych wyznaje sobie miłość. Żadna formułka w żadnym tradycyjnym ślubie nie będzie tym samym co napisane przez Was wyznanie miłości. Idealnie gdy napiszecie swoją przysięgę w tajemnicy przed partnerem. Jest to mega wzruszające i prawdziwe.

Ślub humanistyczny w Polsce 24
Ślub humanistyczny w Polsce 25
Ślub humanistyczny w Polsce 26
Ślub humanistyczny w Polsce 27
Ślub humanistyczny w Polsce 28

Jak może wyglądać napisana przez Was przysięga? Jakie emocje budzi? Możecie to zobaczyć w filmie ślubnym Pauliny i Michaela

Czy każdy może wziąć ślub humanistyczny?

Ceremonia humanistyczna daje Parom bardzo dużo swobody. Jednak i tutaj są pewne ograniczenia. Ślubu humanistycznego nie może zawrzeć:

 1. Osoba poniżej 18 roku życia. Za zgodą rodziców, może zawrzeć ślub kobieta, która ukończyła 16 rok życia
 2. Osoba całkowicie ubezwłasnowolniona
 3. Osoba dotknięta chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym
 4. Osoba pozostająca już w innym związku małżeńskim
 5. Osoby będące krewnymi w linii prostej, rodzeństwem czy w stosunku przysposobienia (adopcji)

Nad ślubami humanistycznymi w Polsce czuwa Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Przestrzegają oni większość zasad Kodeksu Rodzinnego.

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Ceremonię ślubną przeprowadza mistrz ceremonii, zwany także celebrantem. Rolą mistrza ceremonii jest także przeprowadzenie Pary przez cały proces przygotowania do ślubu.

Ile kosztuje ślub humanistyczny w Polsce?

Koszt ślubu humanistycznego to koszt minimum 800zł. Kwota ta pokrywa przygotowanie scenariusza i obsługa ceremonii. Oczywiście dochodzą do tego koszty związane z organizacją samej ceremonii – wynajęcie miejsca, krzeseł dla gości, nagłośnienia itp. Dlatego ślub humanistyczny może kosztować 1000zł a również 6000zł.

Organizacja ślubu humanistycznego

Pierwszym krokiem jest kontakt z celebrantami. Możecie zrobić to poprzez znalezienie odpowiedniej firmy zajmującej się organizacją ślubów humanistycznych (np. https://slub-humanistyczny.pl/ ) lub bezpośrednio z Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów

Firma organizująca śluby humanistyczne przeprowadzi Was bezstresowo przez wszystkie przygotowania do ślubu humanistycznego. Firmy takie bardzo często udostępniają swoim klientom narzędzia do planowania ślubu.

Ślub humanistyczny w Polsce 29
Ślub humanistyczny w Polsce 30

Szukasz kreatywnej ekipy do zrealizowania filmu i zdjęć ze ślubu humanistycznego? Napisz do nas. Zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza w dziale KONTAKT